Alarmy dla domu i firmy – zadbaj o bezpieczeństwo!

Systemy alarmowe pomagają chronić domy, a także biura, magazyny, sklepy i inne obiekty. Przekonaj się, jak działają!

Systemy alarmowe – jak działają?

Systemy alarmowe mają za zadanie chronić dom, biuro, sklep czy inny obiekt. Odstraszają włamywaczy oraz powiadamiają właściciela, ludzi w otoczeniu oraz odpowiednie służby o próbie wtargnięcia na zabezpieczony teren. Mogą wykrywać nie tylko intruzów, ale też pożar, zalanie itp. Dzięki nim można ocalić swój majątek i dobra, nie dopuszczając do ogromnych strat finansowych. Pomagają również zapobiec tragediom, chroniąc ludzi – domowników, pracowników, rezydentów, klientów itp.

W skład systemu alarmowego wchodzą przede wszystkim:

 • centrala alarmowa (nadzoruje pracę wszystkich urządzeń, zbiera informacje z czujników, wykrywa awarie, włącza sygnalizację optyczną i akustyczną, powiadamia właściciela/służby);
 • manipulatory (centrum obsługi całego systemu – umożliwiają programowanie centrali alarmowej, pozwalają uzbroić/rozbroić alarm itp.);
 • czujniki:
  • ruchu:
   • pasywne podczerwieni (PIR),
   • mikrofalowe (MW),
   • dualne (PIR+MW),
  • magnetyczne (inaczej: obwodowe, kontaktrony),
  • inne, np.: czadu, dymu, gazu, zbicia szyby, zalania, drgania, bariery podczerwieni;
 • ekspandery (moduły wejść/wyjść, pozwalające rozszerzyć funkcjonalność centrali),
 • kontrolery systemu bezprzewodowego (umożliwiają rozbudowę centrali o dodatkowe urządzenia, np. czujki),
 • sygnalizatory (manifestują włączenie alarmu, emitując sygnały akustyczno-optyczne, czyli dźwiękowo-świetlne);
 • dodatkowy osprzęt i przewody.

Jeśli planuje się założyć system alarmowy w Kielcach, najrozsądniej jest zwrócić się do specjalistów. Fachowcy pomogą zaprojektować, a następnie stworzyć i zamontować odpowiednią instalację, dopasowaną do konkretnych warunków.

Alarm do domu – inwestycja w bezpieczeństwo

Alarm do domu to rozwiązanie, które pozwoli spać spokojnie wszystkim członkom rodziny. Dzięki niemu można zabezpieczyć swój dobytek, a także zadbać o najbliższych. Każde wyjście, np. do pracy czy na zakupy, to ryzyko. Co więcej, złodzieje mogą próbować obrabować dom wtedy, gdy wszyscy śpią. Żywioły i inne zagrożenia z kolei nie czekają na odpowiedni moment, dlatego stale trzeba być przygotowanym na wszystko.

Wystarczy chwila, by stracić swój dorobek i/lub bliskich. Współcześnie technologia smart home staje się coraz popularniejsza oraz coraz łatwiej dostępna. Z tego względu alarmy do domów są często stosowanym zabezpieczeniem. W prosty sposób można połączyć je z monitoringiem oraz innymi inteligentnymi systemami, podnosząc jakość swojego życia.

Jak jednak ochronić swoje cztery kąty? Najrozsądniej jest powierzyć to zadanie doświadczonym specjalistom z okolicy, którzy są w stanie zaprojektować i zamontować profesjonalny alarm do domu w świętokrzyskim.

Zabezpieczenie domu i firmy – dlaczego warto założyć alarm?

Inwestycja w zabezpieczenie domu czy firmy wiąże się oczywiście z dodatkowymi wydatkami. Cena instalacji takiego systemu nie musi jednak być zaporowa. Koszty zakupu i instalacji urządzeń warto też potraktować jako inwestycję, która zapewnia spokój. Poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość uchronienia się przed ogromnymi stratami finansowymi (i nie tylko) są bezcenne.

Dzięki fachowemu zabezpieczeniu domu, firmy, biura, sklepu czy innego lokalu można nie dopuścić do incydentu, który nie tylko narazi na uratę dóbr, nieprzewidziane wydatki (np. na odkupienie wyposażenia, remont), ale może wręcz doprowadzić do długów i innych poważnych problemów. Jedna instalacja pozwala więc oszczędzić sobie wiele stresu oraz kłopotów. System alarmowy w porę odstraszy intruzów albo ostrzeże o niebezpieczeństwie, by móc zapobiec jego przykrym konsekwencjom.

W systemy ochronne do firm czy zabezpieczenie domu w Kielcach inwestuje coraz więcej osób. Mogą czuwać przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Są skuteczne, niezawodne i proste w obsłudze. Współcześnie koniecznie powinno zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ włamywacze stale znajdują nowe sposoby na to, jak poradzić sobie z klasycznymi zabezpieczeniami w drzwiach, oknach czy bramach. Do tego system może przy okazji chronić przed skutkami pożaru, zalania, wycieku gazu itp.

Systemy bezpieczeństwa Alarm-House

Systemy bezpieczeństwa w Kielcach od firmy Alarm-House to rozwiązania dostosowane do potrzeb Klienta, konkretnych oczekiwań, określonych warunków itp. Zespół fachowców projektuje instalację, która pozwoli w najlepszy możliwy sposób ochronić dany obiekt – czy to dom prywatny, czy zakład pracy, magazyn, urząd, szkołę, sklep itp. Zapewniamy pełne wsparcie na każdym etapie realizacji. Wszystko dokładnie wyjaśniamy, uczymy obsługi urządzeń, a w razie potrzeby prowadzimy serwis.

Jako doświadczona firma specjalizująca się w tworzeniu i montażu takich instalacji, wykonujemy kompleksowe zlecenia związane z systemami bezpieczeństwa w świętokrzyskim. Zakładamy proste, a także skomplikowane układy, w tym również stanowiące element Inteligentnego Domu. Wykorzystujemy najnowocześniejsze urządzenia i osprzęt, takich znanych marek jak SATEL.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą systemów bezpieczeństwa Alarm-House! W razie potrzeby chętnie o wszystkim opowiemy oraz rozwiejemy ewentualne wątpliwości. Zdecyduj się na profesjonalną ochronę – zadbaj o to, co jest dla Ciebie cenne!

Bezpieczeństwo i prostota

System alarmowy zapewnia bezpieczeństwo i skuteczne powiadamianie w przypadku włamania. To właśnie jeden z powodów, dla których taki system powinien zostać wykonany przez doświadczonego instalatora. Systemy alarmowe na terenie Kielc mogą zostać wykonane przez firmę Alarm House, do czego zachęcamy. Lata praktyki połączone z doświadczeniem sprawiają, że doskonale znamy się na tym co robimy.
Każdy system alarmowy powinien być dobrany do konkretnego obiektu, dlatego montażu alarmu powinien podejmować się specjalista. Wiemy jak ważna jest jakość systemów alarmowych, dlatego w naszej ofercie znajdziecie wyłącznie systemy alarmowe renomowanych firm. Zajmujemy się także systemami alarmowymi bezprzewodowymi. Polecamy zwłaszcza znakomite systemy alarmowe znanego polskiego producenta – firmy SATEL.


Czym są systemy alarmowe?

System alarmowy to zespół odpowiednio połączonych urządzeń, mający na celu zabezpieczenie chronionego obiektu, odstraszenie potencjalnego włamywacza i powiadomienie właściciela lub jednostki ochrony w przypadku naruszenia strefy chronionej. W zależności od zapotrzebowania oraz zasobności portfela, możliwa jest realizacja prostego systemu alarmowego, który może okazać się w zupełności wystarczający do zabezpieczenia domu lub bardziej zaawansowanego, który oprócz podstawowych funkcji znacznie poprawi komfort życia jego użytkowników. Decyzję dotyczącą wyboru z pewnością pomoże podjąć instalator, który po dokładnym przejrzeniu obiektu i analizie potrzeb klienta oraz możliwości rozbudowy w przyszłości, zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Dzięki bardziej zaawansowanym systemom alarmowym można np. sterować oświetleniem, ogrzewaniem, prostą automatyką domową, otwierać bramy automatyczne, elektrozaczepy w furtkach, itp. Nowoczesne manipulatory dotykowe, poza estetycznym wyglądem i intuicyjną obsługą mają możliwość zapisania na karcie pamięci mapy obiektu z rozmieszczeniem elementów instalacji co ułatwia kontrolę całego obiektu. Ponadto możliwa jest zdalna kontrola nad systemem alarmowym i podłączonymi do niego urządzeniami z wykorzystaniem telefonu komórkowego lub przez sieć internetową, za pomocą komputera z wykorzystaniem dedykowanych do tego aplikacji.

Elementy systemów alarmowych

Systemy alarmowe składa się z wielu różnych składników. W zależności od naszych potrzeb, będzie składał z kilku do nawet kilkunastu produktów, dzięki którym będzie można stworzyć w pełni działającą i dającą poczucie bezpieczeństwa instalację. Poniżej zostały wymienione najważniejsze urządzenia, które wchodzą w skład systemów alarmowych.

Centrala alarmowa

Montowana jest w dedykowanej obudowie wraz z akumulatorem podtrzymującym pracę całego systemu w przypadku zaniku zasilania. Obudowa wyposażona jest w styk sabotażowy, podpięty do obwodu sabotażowego centrali. Jeżeli system nie jest wprowadzony w tryb serwisowy, każda próba otwarcia obudowy kończy się wywołaniem alarmu. Centrala alarmowa czuwa nad prawidłową pracą wszystkich urządzeń zainstalowanych w systemie. Zbiera informacje z czujników, manipulatorów, obwodów sabotażowych, wykrywa uszkodzone okablowanie a w przypadku wywołania alarmu załącza sygnalizacje optyczną i akustyczną. Jeżeli centrala wyposażona jest w moduł komunikacji, może powiadomić użytkownika lub firmę ochroniarską o wywołanym alarmie. Każda ingerencja w system nie pozostaje niezauważona i zapisywana jest w pamięci centrali. Podczas doboru centrali alarmowej należy zwrócić szczególną uwagę na liczbę wejść, wyjść nisko i wysoko prądowych oraz możliwości rozbudowy systemu w razie konieczności.

 

Płyta główna centrali INTEGRA 32 Płyta główna centrali INTEGRA 64 Plus
Centrala Integra 32 SATEL Płyta główna centrali INTEGRA 64 Plus

Manipulatory

Manipulatory to urządzenia, które umożliwiają programowanie centrali alarmowej oraz stanowią centrum obsługi całego systemu. Za ich pomocą użytkownik komunikuje się z centralą alarmową, sprawdza stan systemu, uzbraja i rozbraja alarm. W systemie alarmowym instaluje się zazwyczaj jeden manipulator główny oraz w zależności od potrzeb manipulatory strefowe. Manipulator główny to urządzenie z wyświetlaczem LCD i klawiaturą numeryczną lub panel dotykowy z klawiaturą sensoryczna, natomiast manipulator strefowy to urządzenie z klawiaturą numeryczną i prostą sygnalizacją optyczną w postaci diod. Manipulator strefowy wykorzystywany jest do uzbrajania i rozbrajania danej strefy, natomiast manipulator główny do pełnej kontroli całego alarmu, dlatego są to urządzenia bardziej zaawansowane. Codzienna obsługa systemu alarmowego ogranicza się do uzbrajania i rozbrajania systemu za pomocą kodu oraz przeglądania i kasowania historii alarmów.

 

Manipulator PRF-LCD PERFECTA SATEL Manipulator graficzny INT-TSH2-B INTEGRA Satel
Manipulator PRF-LCD do centrali z serii PERFECTA SATEL Manipulator graficzny INT-TSH2-B z ekranem dotykowym 7″ INTEGRA SATEL
Klawiatura strefowa INT-SF-W INTEGRA SATEL Manipulator LCD INT-KLCD-GR INTEGRA SATEL
Klawiatura strefowa INT-SF-W INTEGRA SATEL Manipulator LCD INT-KLCD-GR systemu alarmowego INTEGRA SATEL

 

Czujki

Czujki obok centrali, są najważniejszymi elementami w systemach alarmowych. Od prawidłowego ich doboru, działania oraz rozmieszczenia, zależy poprawna praca całego systemu. Najczęściej wykorzystywane są czujki ruchu PIR, PIR+MW oraz ochrony przewodowej (kontaktrony), montowane w drzwiach lub oknach. Bardziej szczegółowy podział czujników wykorzystywanych w systemach alarmowych został przedstawiony poniżej:

 • czujki ruchu:
  • czujki pasywne podczerwieni (PIR),
  • czujki mikrofalowe (MW),
  • czujki dualne (PIR+MW),
 • czujki obwodowe (kontaktrony),
 • pozostałe: zbicia szyby, drgań, zalania, czadu, gazu, dymu, bariery podczerwieni.

 

Czujka podczerwieni AQUA Plus SATEL cyfrowa, pasywna Czujka zbicia szyby MAGENTA SATEL cyfrowa
AQUA Plus Cyfrowa pasywna czujka podczerwieni SATEL MAGENTA Cyfrowa czujka zbicia szyby SATEL
Czujka magnetyczna K-1 SATEL Czujka czadu DG-1 CO SATEL
K-1 Czujka magnetyczna SATEL DG-1 CO Czujka czadu SATEL

Zasada działania pasywnej czujki ruchu PIR (Passive Infra Red) polega na wykrywaniu zmiany promieniowania cieplnego z zakresu dalekiej podczerwieni przez czujnik pyroelektryczny, którego sygnał elektryczny analizowany jest przez układ elektroniczny czujki. Ze względu na niewielką długość fali podczerwonej emitowanej przez ciało człowieka, wykrycie zmiany temperatury przez czujkę jest stosunkowo trudne. W celu wyeliminowania tego problemu, stosuje się zespół soczewek Fresnela, których ogniska skupione są na pyroelemencie i które dzielą chroniony obszar na wiązki. Poruszający się człowiek przecinając wiązki powoduje cykliczne zmiany promieniowania świetlnego skupionego na pyroelemencie, wywołując tym samym alarm.
Zasada działania czujki mikrofalowej MW (MicroWave) oparta jest na wykorzystaniu efektu Dopplera, czyli zjawiska fizycznego polegającego na zmianie długości fali odbieranej przez obserwatora powodowanej ruchem źródła fali względem tego obserwatora. W obudowie czujki umieszczony jest nadajnik fali elektromagnetycznej i odbiornik. Nadajnik emituje falę, która odbija się od elementów nieruchomych znajdujących się wewnątrz pomieszczenia i powraca do odbiornika z taką samą częstotliwością. Jeżeli w polu zasięgu czujki pojawi się inny obiekt, fala odbije się szybciej i powróci do odbiornika ze zwiększoną częstotliwością, co zostanie odczytane przez układ elektroniczny jako naruszenie.
Czujki dualne (PIR+MW) łączą w sobie zalety czujek podczerwieni oraz czujek mikrofalowych. Dzięki zastosowaniu dwóch różnych elementów detekcji, są bardziej odporne na występowanie fałszywych alarmów. Elektronika czujki analizuje otrzymane sygnały i przekazuje informację o alarmie tylko wtedy, gdy otrzyma sygnał o naruszeniu od obydwu różnych detektorów.
Czujki magnetyczne (kontaktrony) wykorzystują działanie pola magnetycznego. Składają się z dwóch elementów: magnesu i elementu z zatopionymi dwoma stykami. Stosuje się je do zabezpieczenia drzwi oraz okien. W chwili otwarcia okna następuje odsunięcie magnesu od kontaktronu i rozwarcie styków, co skutkuje wywołaniem alarmu.
Ponadto w zależności od zapotrzebowania, oprócz podstawowych czujników wykorzystywanych w systemie alarmowym, można zastosować również czujniki dymu, czadu gazu, zbicia szybu, bariery podczerwieni, itd., podnoszące bezpieczeństwo i funkcjonalność całego systemu.

Moduły wejść/wyjść ekspandery

Moduły we/wy są urządzeniami pozwalającymi rozszerzyć możliwości centrali o dodatkowe wejścia lub wyjścia. W zależności od rodzaju modułu mamy do wyboru ekspandery wejść, wyjść, mieszane (wejść i wyjść), z czego wyjścia mogą być typu OC lub przekaźnikowe. Ponadto możliwe jest dokupienie pojedynczych modułów przekaźnikowych, sterowanych z wyjść typu OC centrali, które umożliwiają sterowanie urządzeniami elektrycznymi o wyższej obciążalności, np. 12A. Ekspandery, oprócz zwiększania liczby we/wy w centrali, umożliwiają połączenie z centralą większej ilości czujek przewodowych, znajdujących się w oddalonej lokalizacji (garaż obok domu) za pomocą magistrali systemowej. Dzięki temu nie ma konieczności prowadzenia okablowania od każdej czujki z osobna do centrali, lecz wystarczy połączyć czujki z ekspanderem a ekspander z centralą alarmową za pomocą magistrali systemowej.

 

Ekspander INT-PP wejść i wyjść central INTEGRA SATEL Ekspander 8 wejść INT-E VERSA, INTEGRA SATEL
Ekspander INT-PP wejść i wyjść central INTEGRA SATEL Ekspander 8 wejść INT-E VERSA, INTEGRA SATEL

 

Kontroler systemu bezprzewodowego

Kontrolery systemu bezprzewodowego umożliwiają rozbudowę centrali alarmowej o dodatkowe urządzenia bezprzewodowe, np. czujki. Kontroler łączy się z centralą za pomocą magistrali systemowej. Programowanie odbywa się poprzez centralę alarmową z wykorzystaniem manipulatora lub z wykorzystaniem komputera za pomocą dedykowanego oprogramowania. Czujniki zasilane są z baterii, którą należy wymieniać co ok. 2 lata. Żywotność baterii uzależniona jest od mocy nadawania i częstotliwości odpytywania. Systemy bezprzewodowe są doskonałym rozwiązaniem do stosowania w miejscu w którym mamy już wykończone mieszkanie i ze względów estetycznych nie chcemy prowadzić dodatkowego okablowania. Montaż takiego systemu jest bardzo szybki a konserwacja ogranicza się do wymiany baterii w czujkach.

Czujka ruchu APMD-250 ABAX 2 SATEL bezprzewodowa, dualna Ekspander bezprzewodowy wejść i wyjść przewodowych ACX-220 ABAX 2 SATEL
Czujka ruchu APMD-250 ABAX 2 SATEL bezprzewodowa, dualna Ekspander bezprzewodowy wejść i wyjść przewodowych ACX-220 ABAX 2 SATEL

Powiadamianie

Jeżeli centrala nie ma wbudowanego modułu GSM, można użyć zewnętrznego modułu, który umożliwi przekazywanie informacji poprzez sieć GSM do stacji monitorowania lub na numery telefonów, które zostały zdefiniowane w module. Zazwyczaj są to moduły uniwersalne, które można zastosować do central różnych producentów. Posiadają wejścia za pomocą których centrala komunikuje się z modułem i wyjścia umożliwiające sterowanie centralą alarmową lub innymi urządzeniami za pomocą usługi CLIP lub SMS. Są również moduły, które komunikują się z centralą alarmową za pomocą magistrali systemowej i umożliwiają pełną wymianę danych pomiędzy urządzeniami.

 

Ethernetowy moduł komunikacyjny ETHM-1 Plus SATEL g5204 MICRA Moduł alarmowy z komunikatorem GSMGPRS SATEL g2701
Ethernetowy moduł komunikacyjny ETHM-1 Plus SATEL MICRA Moduł alarmowy z komunikatorem GSM/GPRS SATEL

Sygnalizatory

Sygnalizatory optyczno akustyczne ze względu na zastosowanie można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Centralę konfiguruje się w taki sposób, aby po wywołaniu alarmu sygnalizacja optyczna działała do momentu skasowania alarmu, natomiast sygnalizacja akustyczna przez określony czas. W ten sposób nawet w przypadku fałszywego alarmu, sygnalizacja akustyczna nie niepokoi sąsiadów przez cały dzień, a użytkownik po powrocie do domu od razu widzi że nastąpiło naruszenie. Sygnalizator zewnętrzny umieszcza się w taki sposób, aby był on jak najbardziej widoczny. Sygnalizator wewnętrzny ze względu na duże natężenie dźwięku (120 dB) ma na celu szybkie odstraszenie złodzieja i uniemożliwienie mu przebywania przez dłuższy czas w pobliżu jego zasięgu.

 

Sygnalizator optyczno-akustyczny SP-4003 R SATEL zewnętrzny Sygnalizator akustyczny SPW-100 SATEL wewnętrzny
SP-4003 R Zewnętrzny sygnalizator optyczno-akustyczny SATEL SPW-100 Wewnętrzny sygnalizator akustyczny SATEL

 

Oferowane systemy

Oferujemy sprzęt najlepszych producentów krajowych i zagranicznych. Nie proponujemy tanich chińskich produktów
Na każdą usługę dajemy 2 letnią darmową gwarancje
Systemy instalowane są przez wykwalifikowany personel posiadający odpowiednie kwalifikacje.

Dla Domu

Dla Firmy

Inne

Alarmy to nasza specjalność

Usługi oferujemy na terenie województwa świętokrzyskiego. Kielce, Włoszczowa, Końskie, Łopuszno, Strawczyn, Piekoszów, Jędrzejów. Każdą wizytę montażu alarmu lub monitoringu dostosujemy do klienta.